QuesHub > 灯泡 > 美分 > 的是 > ASK DETAIL

How much does it cost to run a light bulb for 1 hour?

Alexander Wilson | 2023-06-07 07:48:41 | page views:1763
I'll answer
Earn 20 gold coins for an accepted answer.20 Earn 20 gold coins for an accepted answer.
40more

Felix Turner

Works at SmartGrid Technology, Lives in Munich, Germany.
A --normal-- incandescent bulb costs about 0.75cents per hour, and LEDs or CFLs cost only one-sixth of that -C so leaving the lights on (either overnight or while you're at work for the day, say both are about 8 hours) costs you roughly 6 cents for a normal light and a bit over 1 cent for modern bulbs.
2023-06-16 07:48:41

Amelia Roberts

QuesHub.com delivers expert answers and knowledge to you.
A --normal-- incandescent bulb costs about 0.75cents per hour, and LEDs or CFLs cost only one-sixth of that -C so leaving the lights on (either overnight or while you're at work for the day, say both are about 8 hours) costs you roughly 6 cents for a normal light and a bit over 1 cent for modern bulbs.
ask:3,asku:1,askr:137,askz:21,askd:152,RedisW:0askR:3,askD:0 mz:hit,askU:0,askT:0askA:4